Nichicon UMT1E330MDD
UMT1E330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1E330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMT1E330MDD.pdf
Availability of UMT1E330MDD
QUANTITY
UMT1E330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1E330MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1E330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1E330MDD
Related LinksUMT1E, UMT1E330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1E330MDD Details Description
Related parts for UMT1E330MDD
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214BA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 31DL POS R/A .100 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 4POS datasheet.pdf
MID RANGE ANT TNC SOCKET US datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 3.5A 88 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V T/H datasheet.pdf