Nichicon UMT1E330MDD1TE
UMT1E330MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMT1E330MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMT1E330MDD1TE.pdf
Availability of UMT1E330MDD1TE
QUANTITY
UMT1E330MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1E330MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMT1E330MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesMT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1E330MDD1TE
Related LinksUMT1E33, UMT1E330MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1E330MDD1TE Details Description
Related parts for UMT1E330MDD1TE
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFG03A datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1.6A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 2 AWG #3/8" datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC REG SWITCHING HV SMPS SOT223 datasheet.pdf
GIGA MINIMC/LFPT MOD TX/SSBX-SM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf