Nichicon UMT1HR33MCD2TP
UMT1HR33MCD2TP picture photo
Mfg. Part Number
UMT1HR33MCD2TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMT1HR33MCD2TP.pdf
Availability of UMT1HR33MCD2TP
QUANTITY
UMT1HR33MCD2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1HR33MCD2TP
Internal Part NumberEIS-UMT1HR33MCD2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2mA
Impedance-
Lead Spacing0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)