Nichicon UMT1HR47MDD
UMT1HR47MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1HR47MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMT1HR47MDD.pdf
Availability of UMT1HR47MDD
QUANTITY
UMT1HR47MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1HR47MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1HR47MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1HR47MDD
Related LinksUMT1H, UMT1HR47MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1HR47MDD Details Description
Related parts for UMT1HR47MDD
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf