Nichicon UMT1V3R3MCD2TP
UMT1V3R3MCD2TP picture photo
Mfg. Part Number
UMT1V3R3MCD2TP
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMT1V3R3MCD2TP.pdf
Availability of UMT1V3R3MCD2TP
QUANTITY
UMT1V3R3MCD2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1V3R3MCD2TP
Internal Part NumberEIS-UMT1V3R3MCD2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9mA
Impedance-
Lead Spacing0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1V3R3MCD2TP
Related LinksUMT1V3R, UMT1V3R3MCD2TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1V3R3MCD2TP Details Description
Related parts for UMT1V3R3MCD2TP
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 4MM 6.69" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC DIFF AMP 1.35GHZ 16-LFCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET AND HANDLE ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf