Nichicon UMT1V4R7MDD
UMT1V4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMT1V4R7MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMT1V4R7MDD.pdf
Availability of UMT1V4R7MDD
QUANTITY
UMT1V4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1V4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UMT1V4R7MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1V4R7MDD
Related LinksUMT1V, UMT1V4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1V4R7MDD Details Description
Related parts for UMT1V4R7MDD
REGULATOR 2.5V 13A VADJ HRZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf