Nichicon UMV1A330MFD1TE
UMV1A330MFD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMV1A330MFD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UMV1A330MFD1TE.pdf
Availability of UMV1A330MFD1TE
QUANTITY
UMV1A330MFD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMV1A330MFD1TE
Internal Part NumberEIS-UMV1A330MFD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)