Nichicon UMV1H0R1MFD1TE
UMV1H0R1MFD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMV1H0R1MFD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UMV1H0R1MFD1TE.pdf
Availability of UMV1H0R1MFD1TE
QUANTITY
UMV1H0R1MFD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMV1H0R1MFD1TE
Internal Part NumberEIS-UMV1H0R1MFD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMV1H0R1MFD1TE
Related LinksUMV1H0R, UMV1H0R1MFD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMV1H0R1MFD1TE Details Description
Related parts for UMV1H0R1MFD1TE
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 179BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
ENCLOSURE FIVE DOOR GREY STEEL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf