Nichicon UMV1V220MFD1TP
UMV1V220MFD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UMV1V220MFD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMV1V220MFD1TP.pdf
Availability of UMV1V220MFD1TP
QUANTITY
UMV1V220MFD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UMV1V220MFD1TP
Internal Part NumberEIS-UMV1V220MFD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMV1V220MFD1TP
Related LinksUMV1V22, UMV1V220MFD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UMV1V220MFD1TP Details Description
Related parts for UMV1V220MFD1TP
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 32POS+1GND CRIMP datasheet.pdf