Nichicon UMW0J101MDD
UMW0J101MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW0J101MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UMW0J101MDD.pdf
Availability of UMW0J101MDD
QUANTITY
UMW0J101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0J101MDD
Internal Part NumberEIS-UMW0J101MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0J101MDD
Related LinksUMW0J, UMW0J101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0J101MDD Details Description
Related parts for UMW0J101MDD
LED RED T1 DUAL RIGHT ANGLE PCB datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG16G/AF16/AFE16T datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 20-SSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.0V 3-USP datasheet.pdf