Nichicon UMW0J331MDD
UMW0J331MDD picture photo
Mfg. Part Number
UMW0J331MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UMW0J331MDD.pdf
Availability of UMW0J331MDD
QUANTITY
UMW0J331MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0J331MDD
Internal Part NumberEIS-UMW0J331MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0J331MDD
Related LinksUMW0J, UMW0J331MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0J331MDD Details Description
Related parts for UMW0J331MDD
Crystal 11.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 7.6X6MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10.5"L X 9.5"W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SPECIAL SAFETY EDGE SGE-88 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf