Nichicon UMW1E220MDD1TE
UMW1E220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMW1E220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UMW1E220MDD1TE.pdf
Availability of UMW1E220MDD1TE
QUANTITY
UMW1E220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW1E220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMW1E220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW1E220MDD1TE
Related LinksUMW1E22, UMW1E220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMW1E220MDD1TE Details Description
Related parts for UMW1E220MDD1TE
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD DO-4 LARGE K10 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP LIN 32-LQFP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP SZHV10/16 PG21 datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 5SN 9POS datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.61A 58 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf