Cornell Dubilier Electronics UNL12W20K-F
UNL12W20K-F picture photo
Mfg. Part Number
UNL12W20K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Datasheet Download
UNL12W20K-F.pdf
Availability of UNL12W20K-F
QUANTITY
UNL12W20K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UNL12W20K-F
Internal Part NumberEIS-UNL12W20K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesUNL
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UNL12W20K-F
Related LinksUNL12, UNL12W20K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
UNL12W20K-F Details Description
Related parts for UNL12W20K-F
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X8L 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 130MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL, INS, SHRT QUADRAX PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR 100W 3GHZ 1DB SMD datasheet.pdf