| Internal Part Number | EIS-UNR211200L | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Resistor - Base (R1) (Ohms) | 22k | |
| Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms) | 22k | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 5mA, 10V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 300µA, 10mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA | |
| Frequency - Transition | 80MHz | |
| Power - Max | 200mW | |