Taiyo Yuden UP050B151K-A-B
UP050B151K-A-B picture photo
Mfg. Part Number
UP050B151K-A-B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B151K-A-B.pdf
Availability of UP050B151K-A-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050B151K-A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B151K-A-B
Internal Part NumberEIS-UP050B151K-A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B151K-A-B
Related LinksUP050B1, UP050B151K-A-B Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B151K-A-B Details Description
Related parts for UP050B151K-A-B
THYRISTOR 190V 100A DO-214 SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf