Taiyo Yuden UP050B561K-B-B
UP050B561K-B-B picture photo
Mfg. Part Number
UP050B561K-B-B
Brief Description
CAP CER 560PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B561K-B-B.pdf
Availability of UP050B561K-B-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050B561K-B-B Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B561K-B-B
Internal Part NumberEIS-UP050B561K-B-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B561K-B-B
Related LinksUP050B5, UP050B561K-B-B Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B561K-B-B Details Description
Related parts for UP050B561K-B-B
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMB datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf