Taiyo Yuden UP050B561K-KFC
UP050B561K-KFC picture photo
Mfg. Part Number
UP050B561K-KFC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B561K-KFC.pdf
Availability of UP050B561K-KFC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050B561K-KFC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B561K-KFC
Internal Part NumberEIS-UP050B561K-KFC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B561K-KFC
Related LinksUP050B5, UP050B561K-KFC Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B561K-KFC Details Description
Related parts for UP050B561K-KFC
CONN HEADER 5POS R/A W/CLIP TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIN RECEPT RA PF R datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 90POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS SLDR R/A datasheet.pdf