Taiyo Yuden UP050B561K-KFC
UP050B561K-KFC picture photo
Mfg. Part Number
UP050B561K-KFC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B561K-KFC.pdf
Availability of UP050B561K-KFC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050B561K-KFC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B561K-KFC
Internal Part NumberEIS-UP050B561K-KFC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)