Taiyo Yuden UP050B562K-KFCZ
UP050B562K-KFCZ picture photo
Mfg. Part Number
UP050B562K-KFCZ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V AXIAL
Datasheet Download
UP050B562K-KFCZ.pdf
Availability of UP050B562K-KFCZ
QUANTITY
UP050B562K-KFCZ Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050B562K-KFCZ
Internal Part NumberEIS-UP050B562K-KFCZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050B562K-KFCZ
Related LinksUP050B5, UP050B562K-KFCZ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050B562K-KFCZ Details Description
Related parts for UP050B562K-KFCZ
RELAY OPTOMOS 600MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND BLACK SLD LUG datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 92 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MTK SMT HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf