Taiyo Yuden UP050SL5R6K-KFC
UP050SL5R6K-KFC picture photo
Mfg. Part Number
UP050SL5R6K-KFC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V SL AXIAL
Datasheet Download
UP050SL5R6K-KFC.pdf
Availability of UP050SL5R6K-KFC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP050SL5R6K-KFC Order Process
Ship out your order
Specifications of UP050SL5R6K-KFC
Internal Part NumberEIS-UP050SL5R6K-KFC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP050SL5R6K-KFC
Related LinksUP050SL, UP050SL5R6K-KFC Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UP050SL5R6K-KFC Details Description
Related parts for UP050SL5R6K-KFC
PTC RESETTABLE 300MA 12V RAD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A D2PAK datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PK 15V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
1/2" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf