Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-100-R
UP1B-100-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.5A 110.7 MOHM
Datasheet Download
UP1B-100-R.pdf
Availability of UP1B-100-R
QUANTITY
UP1B-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-100-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-100-R
Related LinksUP1B-, UP1B-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-100-R Details Description
Related parts for UP1B-100-R
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 8.5V 0.5A PPAK datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 23POS 3.5MM datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 31MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf