Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-221-R
UP1B-221-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 360MA 1.96 OHM
Datasheet Download
UP1B-221-R.pdf
Availability of UP1B-221-R
QUANTITY
UP1B-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-221-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating360mA
Current - Saturation380mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.96 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-221-R
Related LinksUP1B-, UP1B-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-221-R Details Description
Related parts for UP1B-221-R
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf