Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-330-R
UP1B-330-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 820MA 367 MOHM
Datasheet Download
UP1B-330-R.pdf
Availability of UP1B-330-R
QUANTITY
UP1B-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-330-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation990mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)367 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-330-R
Related LinksUP1B-, UP1B-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-330-R Details Description
Related parts for UP1B-330-R
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 7-10 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf