Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-330-R
UP1B-330-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 820MA 367 MOHM
Datasheet Download
UP1B-330-R.pdf
Availability of UP1B-330-R
QUANTITY
UP1B-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-330-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-330-R
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation990mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)367 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-330-R
Related LinksUP1B-, UP1B-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-330-R Details Description
Related parts for UP1B-330-R
DISPENSER W/COLORED MARKING TAPE datasheet.pdf
THERM NTC 22KOHM 10% 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 280MA 4.4 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.75-3.63V 18W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.2V SNT-4A datasheet.pdf
CONN JACK 1POS R/A 2MM T/H SLD datasheet.pdf