Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-3R3-R
UP1B-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-3R3-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.9A 42.8 MOHM
Datasheet Download
UP1B-3R3-R.pdf
Availability of UP1B-3R3-R
QUANTITY
UP1B-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-3R3-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)42.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-3R3-R
Related LinksUP1B-, UP1B-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-3R3-R Details Description
Related parts for UP1B-3R3-R
CONN PLUG HOUSING 8POS 2.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 2.5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
RELAY SSR 35A 1PH ZC 480 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf