Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-3R3-R
UP1B-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.9A 42.8 MOHM
Datasheet Download
UP1B-3R3-R.pdf
Availability of UP1B-3R3-R
QUANTITY
UP1B-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-3R3-R
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.9A
Current - Saturation3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)42.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-3R3-R
Related LinksUP1B-, UP1B-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-3R3-R Details Description
Related parts for UP1B-3R3-R
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 25A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
QSFP+ COPPER QDR PATCH CBL 5M 28 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf