Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-470-R
UP1B-470-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-470-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 720MA 474 MOHM
Datasheet Download
UP1B-470-R.pdf
Availability of UP1B-470-R
QUANTITY
UP1B-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-470-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-470-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating720mA
Current - Saturation870mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)474 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-470-R
Related LinksUP1B-, UP1B-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-470-R Details Description
Related parts for UP1B-470-R
TERM BLOCK RCPT 4POS 7MM datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-500' BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
ACCES METAL CABLE SEAL NORMAL P datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf