Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-470-R
UP1B-470-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-470-R
Brief Description
FIXED IND 47UH 720MA 474 MOHM
Datasheet Download
UP1B-470-R.pdf
Availability of UP1B-470-R
QUANTITY
UP1B-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-470-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-470-R
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating720mA
Current - Saturation870mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)474 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-470-R
Related LinksUP1B-, UP1B-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-470-R Details Description
Related parts for UP1B-470-R
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
C.B. EDGE GUIDE NATURAL NY 2" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 4-6V 1A datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf