Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2.8B-680-R
UP2.8B-680-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2.8B-680-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 890MA 480 MOHM
Datasheet Download
UP2.8B-680-R.pdf
Availability of UP2.8B-680-R
QUANTITY
UP2.8B-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2.8B-680-R
Internal Part NumberEIS-UP2.8B-680-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
Standard Package1,750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2.8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating890mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)480 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2.8B-680-R
Related LinksUP2.8B, UP2.8B-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2.8B-680-R Details Description
Related parts for UP2.8B-680-R
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 400CPR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO216AA datasheet.pdf