Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2B-1R0-R
UP2B-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2B-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 9.3A 6.5 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2B-1R0-R.pdf
Availability of UP2B-1R0-R
QUANTITY
UP2B-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2B-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP2B-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package550
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating9.3A
Current - Saturation9.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.409" W (13.97mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2B-1R0-R
Related LinksUP2B-, UP2B-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2B-1R0-R Details Description
Related parts for UP2B-1R0-R
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 43 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X48" S SFN datasheet.pdf
TEST PROBE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SSR PM IP00 280VAC/50A 90-280V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf