Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2B-681-R
UP2B-681-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2B-681-R
Brief Description
FIXED IND 680UH 452MA 1.97 OHM
Datasheet Download
UP2B-681-R.pdf
Availability of UP2B-681-R
QUANTITY
UP2B-681-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2B-681-R
Internal Part NumberEIS-UP2B-681-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package550
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating452mA
Current - Saturation355mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.97 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.409" W (13.97mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2B-681-R
Related LinksUP2B-, UP2B-681-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2B-681-R Details Description
Related parts for UP2B-681-R
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX197 datasheet.pdf
TERM BLK W/DIO SGL LL DL BG datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 3.3V 2.5V OUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
TIP 7875B datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf