Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2C-101-R
UP2C-101-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2C-101-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.26A 233.1 MOHM
Datasheet Download
UP2C-101-R.pdf
Availability of UP2C-101-R
QUANTITY
UP2C-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2C-101-R
Internal Part NumberEIS-UP2C-101-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2C
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.26A
Current - Saturation1.24A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)233.1 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2C-101-R
Related LinksUP2C-, UP2C-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2C-101-R Details Description
Related parts for UP2C-101-R
IC REG LDO 3.3V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 25A/240VAC 17-32VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:24 100MHZ 48TQFP datasheet.pdf
THERM NO 65C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2.4A TO277A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8TSSOP datasheet.pdf
RANGE RCPT MNT CLIP datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf