Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2C-1R0-R
UP2C-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2C-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 9.8A 3.9 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2C-1R0-R.pdf
Availability of UP2C-1R0-R
QUANTITY
UP2C-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2C-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP2C-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2C
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating9.8A
Current - Saturation11.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2C-1R0-R
Related LinksUP2C-, UP2C-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2C-1R0-R Details Description
Related parts for UP2C-1R0-R
RLY SSR TELECOM 400V 120MA 6SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MODULAR ISDN NT INTELL MQFP64 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 13POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf