Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2C-1R0-R
UP2C-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2C-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 9.8A 3.9 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2C-1R0-R.pdf
Availability of UP2C-1R0-R
QUANTITY
UP2C-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2C-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP2C-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginCoiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating9.8A
Current - Saturation11.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2C-1R0-R
Related LinksUP2C-, UP2C-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2C-1R0-R Details Description
Related parts for UP2C-1R0-R
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 310MSPS 40QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A HSMT8 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf