Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-100-R
UP2SC-100-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-100-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2SC-100-R.pdf
Availability of UP2SC-100-R
QUANTITY
UP2SC-100-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-100-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-100-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2SC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation3.41A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-100-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-100-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-100-R Details Description
Related parts for UP2SC-100-R
RES SMD 51 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DMM POCKET AUTO-RANGE 4DIGIT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR TM23 PLUG datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 140A 1600V PWS-C datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RED BACK PROBE W/ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf