Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-101-R
UP2SC-101-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-101-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 680MA 420 MOHM
Datasheet Download
UP2SC-101-R.pdf
Availability of UP2SC-101-R
QUANTITY
UP2SC-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-101-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-101-R
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation1.09A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq85 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-101-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-101-R Details Description
Related parts for UP2SC-101-R
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED 5MM LOW PRO INGAN WHITE CLR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER QFN33-16L datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 50W datasheet.pdf