Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-101-R
UP2SC-101-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-101-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 680MA 420 MOHM
Datasheet Download
UP2SC-101-R.pdf
Availability of UP2SC-101-R
QUANTITY
UP2SC-101-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-101-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-101-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2SC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating680mA
Current - Saturation1.09A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq85 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-101-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-101-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-101-R Details Description
Related parts for UP2SC-101-R
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CLIP LATCHING ADH datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf