Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-330-R
UP2SC-330-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.2A 160 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2SC-330-R.pdf
Availability of UP2SC-330-R
QUANTITY
UP2SC-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-330-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-330-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2SC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±15%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.83A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-330-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-330-R Details Description
Related parts for UP2SC-330-R
RES SMD 73.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 25MSPS 64-QFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 10-32 BRASS 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf