Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2SC-330-R
UP2SC-330-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2SC-330-R
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.2A 160 MOHM SMD
Datasheet Download
UP2SC-330-R.pdf
Availability of UP2SC-330-R
QUANTITY
UP2SC-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2SC-330-R
Internal Part NumberEIS-UP2SC-330-R
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±15%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.83A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.204" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2SC-330-R
Related LinksUP2SC, UP2SC-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2SC-330-R Details Description
Related parts for UP2SC-330-R
FLEX CABLE - AFF02A/AF02/AFE02T datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC datasheet.pdf
BAG NOTEBOOK LEATHER TOP-LOAD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FLUE PROBE WITH TEMPERATURE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" RBW JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf