Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-1R0-R
UP2T-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 9.3A 7.4 MOHM TH
Datasheet Download
UP2T-1R0-R.pdf
Availability of UP2T-1R0-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP2T-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-1R0-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-1R0-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating9.3A
Current - Saturation9.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-1R0-R
Related LinksUP2T-, UP2T-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-1R0-R Details Description
Related parts for UP2T-1R0-R
STRAP STEEL 304 .38" X 200' datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.0S. - 4.2MM DIA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf