Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-3R3-R
UP2T-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.5A 14.1 MOHM
Datasheet Download
UP2T-3R3-R.pdf
Availability of UP2T-3R3-R
QUANTITY
UP2T-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-3R3-R
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating6.5A
Current - Saturation5.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14.1 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-3R3-R
Related LinksUP2T-, UP2T-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-3R3-R Details Description
Related parts for UP2T-3R3-R
IC POT DGTL 10BIT NV 16-TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PROTECT COVER-SF4B-F31G/H16G/A8G datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC SOT143 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10A 9.41 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.14UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 7C 7#16 P BY PLUG WC datasheet.pdf
869 MHz to 1990 MHz Quadrature Modulators IC datasheet.pdf