Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-6R8-R
UP2T-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5A 22.2 MOHM TH
Datasheet Download
UP2T-6R8-R.pdf
Availability of UP2T-6R8-R
QUANTITY
UP2T-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-6R8-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-6R8-R
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation3.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22.2 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-6R8-R
Related LinksUP2T-, UP2T-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-6R8-R Details Description
Related parts for UP2T-6R8-R
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf