Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-821-R
UP2T-821-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-821-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH THROUGH HOLE
Datasheet Download
UP2T-821-R.pdf
Availability of UP2T-821-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP2T-821-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-821-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-821-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance820µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-821-R
Related LinksUP2T-, UP2T-821-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-821-R Details Description
Related parts for UP2T-821-R
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 9.5MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/04/180G BK 1=250PCS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B M32 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 4 X 1A STAR datasheet.pdf