Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4B-271-R
UP4B-271-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4B-271-R
Brief Description
FIXED IND 270UH 1A SMD
Datasheet Download
UP4B-271-R.pdf
Availability of UP4B-271-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP4B-271-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4B-271-R
Internal Part NumberEIS-UP4B-271-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.870" L x 0.590" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4B-271-R
Related LinksUP4B-, UP4B-271-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4B-271-R Details Description
Related parts for UP4B-271-R
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL 2XL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3000MHZ 0603 datasheet.pdf
IC DIG POT 10BIT 16TQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 180 OHM 120C datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1500UF 6.3V 2924 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf