Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4T-1R5-R
UP4T-1R5-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4T-1R5-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 13.4A 4.9 MOHM
Datasheet Download
UP4T-1R5-R.pdf
Availability of UP4T-1R5-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP4T-1R5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4T-1R5-R
Internal Part NumberEIS-UP4T-1R5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package110
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 4T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating13.4A
Current - Saturation28.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.518" (13.15mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4T-1R5-R
Related LinksUP4T-, UP4T-1R5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4T-1R5-R Details Description
Related parts for UP4T-1R5-R
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
2MM MGRID HDR D.R. RA T&R datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1A 600 MOHM TH datasheet.pdf
USB2A MINIB5P BK 3.3F UPC8 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 60V datasheet.pdf