Nichicon UPA0J102MPD1TA
UPA0J102MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J102MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J102MPD1TA.pdf
Availability of UPA0J102MPD1TA
QUANTITY
UPA0J102MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J102MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPA0J102MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645.8mA
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J102MPD1TA
Related LinksUPA0J10, UPA0J102MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J102MPD1TA Details Description
Related parts for UPA0J102MPD1TA
IC ADC 10BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM HDMI-DVI 19POS 2M datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
BLT 5.08/17/180F SN OR datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 1, T datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 32.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC datasheet.pdf