Nichicon UPA0J102MPD1TA
UPA0J102MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J102MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J102MPD1TA.pdf
Availability of UPA0J102MPD1TA
QUANTITY
UPA0J102MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J102MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPA0J102MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645.8mA
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J102MPD1TA
Related LinksUPA0J10, UPA0J102MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J102MPD1TA Details Description
Related parts for UPA0J102MPD1TA
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 309 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ADH MNT NAT .50" SQ datasheet.pdf
TRANS RF PWR N-CH STAC244F datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 8SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 36" RBW JACKS datasheet.pdf