Nichicon UPA0J122MPD6TD
UPA0J122MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J122MPD6TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J122MPD6TD.pdf
Availability of UPA0J122MPD6TD
QUANTITY
UPA0J122MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J122MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPA0J122MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J122MPD6TD
Related LinksUPA0J12, UPA0J122MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J122MPD6TD Details Description
Related parts for UPA0J122MPD6TD
REGULATOR 12V-2.5V 7A SIP HORZ datasheet.pdf
MOZ 120 VAC/DC/24 VDC 0.1A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
METRAL GUIDE PIN KIT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf