Nichicon UPA0J561MPD
UPA0J561MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J561MPD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J561MPD.pdf
Availability of UPA0J561MPD
QUANTITY
UPA0J561MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J561MPD
Internal Part NumberEIS-UPA0J561MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current409.5mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J561MPD
Related LinksUPA0J, UPA0J561MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J561MPD Details Description
Related parts for UPA0J561MPD
MOD DIODE SCR 25A 240VAC ISO QC datasheet.pdf
KIT DESIGN ACCELERATOR AC-DC datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA/FAX 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
2.30MM W/W RCPT 8CKT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB COUPLING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BOX II 4 ROW RECP ASSY 232 POS datasheet.pdf