Nichicon UPA1A272MHD
UPA1A272MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A272MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A272MHD.pdf
Availability of UPA1A272MHD
QUANTITY
UPA1A272MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A272MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1A272MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.606A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A272MHD
Related LinksUPA1A, UPA1A272MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A272MHD Details Description
Related parts for UPA1A272MHD
CORD BANANA PLUG PATCH 48" RED datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 88MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP TRIM 1-8, 3-8PF 500V PNL MNT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H SLVR datasheet.pdf
FUSE 25A 750V DC RAILWAY datasheet.pdf